Prevencinės programos
- Titulinis
- Aktualu
- Ligų prevencija
- Prevencinės programos
telefono numeris: +370 315 77001
Kviečiame prisirašiusius prie VšĮ Alytaus poliklinikos ir draustus privalomuoju sveikatos draudimu pacientus nemokamai dalyvauti valstybinėse prevencijos programose.
Dėl dalyvavimo programose ir išsamesnės informacijos prašome kreiptis į savo šeimos gydytoją arba vidaus ligų gydytoją.
- Informavimo apie ankstyvąją priešinės liaukos vėžio diagnostiką ir prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) nustatymo paslauga.
- Urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslauga.
- Moterų informavimas apie gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktikos paslauga;
- Gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslauga;
- Gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimo paslauga;
- Gimdos kaklelio biopsijos ir jos rezultatų įvertinimo paslauga;
- Gimdos kaklelio biopsijos tyrimo paslauga.
- Informavimas apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir imunocheminio slapto kraujavimo testo išmatose (toliau – iFOBT) rezultatų įvertinimo paslauga (paslauga teikiama pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose);
- Paciento siuntimas pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją (paslauga teikiama pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose);
- Gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija (storosios žarnos endoskopinis tyrimas) ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu (šias paslaugas teikiančios įstaigos);
- Gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu, taikant intraveninę nejautrą, (šias paslaugas teikiančios įstaigos);
- Biopsijos medžiagos histologinis ištyrimas ir įvertinimas.
- Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga;
- Mamogramų atlikimo paslauga;
- Mamogramų vertinimo paslauga.
Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos tikslas – sumažinti prevencinėmis ir gydymo priemonėmis išvengiamą mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų, nustatant pacientus, priskirtinus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei, organizuojant jų prevencinę priežiūrą bei koreguojant gyvenseną ir prireikus skiriant reikiamą gydymą.
Programoje dalyvauti gali 40–60 metų (imtinai) vyrai ir moterys.
Programos metu šeimos gydytojas atlieka įvairius tyrimus, pavyzdžiui, lipidogramą, elektrokardiogramą, nustatys gliukozės ir kreatinino koncentraciją ir kt. Pagal tyrimų rezultatus bus įvertinama paciento rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ir nustatoma maža, vidutinė, didelė arba labai didelė rizika.
Nuo nustatytos rizikos priklauso paciento dalyvavimo programoje periodiškumas. Jei bus nustatyta maža ar vidutinė rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis žmogus dalyvauti programoje kitą kartą bus kviečiamas po 4 metų. Jei bus nustatyta didelė rizika susirgti šiomis ligomis, dalyvauti bus kviečiama po 2 metų, o jei rizika bus labai didelė – po 1 metų. Nustačius labai didelę riziką sirgti, šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją kardiologą tolesniam išsamiam ištyrimui dėl širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės.
Jei šeimos gydytojas nustato didelę arba labai didelę riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, pacientui sudaromas pirminės prevencijos priemonių planas. Jame nustatomi siektini paciento kūno masės indekso, arterinio kraujospūdžio ir mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo serume rodikliai, jų kontrolės būdai ir terminai bei gyvenimo būdo keitimo rekomendacijos. Po 6 mėnesių pacientas pakartotinai turi apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris įvertins šio plano pasiektus rezultatus, koreguos planą.
Kaip anksčiau, taip ir dabar privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems žmonėms dalyvavimas širdies ir kraujagyslių prevencinėje programoje yra nemokamas. Jei kreipiamasi į gydymo įstaigą, turinčią sutartį su teritorine ligonių kasa, visos suteiktos paslaugos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.